لمینت ( لامینت ) دندان

لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان

لمینت های سرامیکی دندان در مقابل روکش های پرسلینی

لمینت های دندان پزشکی انتخاب محبوبی برای بسیاری از افراد هستند – از آن ها میتوان جهت بهبود ظاهر یا برخی مشکلات دندانی بهره برد. متداول ترین ماده برای لمینت ها سرامیک هستند، اگرچه اخیرا، مردم به پرسلین (porcelain) روی آورده اند که گونه ی گران تری از لمینت ها می باشد و برخی مشکلات لمینت های سرامیکی را برطرف کرده است.

اشتراکات لمینت

در صورت بی اثر بودن روش های زیبایی، میتوان از لمینت ها جهت سفید کردن دندان ها و یا ارتدنسی بهره برد. این مواد به عنوان یک راهکار محافطه کارانه تر طبقه بندی می­شوند چرا که معمولا لمینت بر روی یک دندان طبیعی موجود قرار داده میشود و در حفاظت از ساختار اصلی دندان یاری رسان است.

لمینت های سرامیکی

برای ایجاد فضای مورد نیاز لمینت های سرامیکی، تراشیده شدن سطح دندان ها مورد نیاز است. پس از اینکه دندان برای این امر مهیا شد، راه بازگشتی وجود ندارد. تحقیقات نشان داده اند که لمینت های سرامیکی برای هر دو امر درمانی و زیبایی بسیار موثر میباشند؛ در یک تحقیق، در طول دوره ی پنج ساله، 93 درصد از افراد مورد مطالعه به هیچ گونه درمان ثانویه ای احتیاج نداشتند و تمامی افراد لمینت های خود را حفظ کرده بودند.

لمینت های پورسلینی

از آنجایی که پرسلین استفاده شده بسیار نازک است، روندی که برای لمینت های پرسلینی طی میشود به تراشیدن دندان نیازی ندارد. همچنین نیازی به بیهوشی و جلسات متعددی که در روش قدیمی وجود داشت نیز از بین میرود. نشان داده شده است که لمینت های پرسلینی در طولانی مدت کیفیت خود را حفظ میکنند. در نهایت، همانند لمینت های سرامیکی، احتیاج به تعویض خواهند داشت.

-------------------------------------------------------------------------------------

محصولاتی که میتوانند دندان پورسلینی را سفید کنند

به طور کلی دندان های پورسلینی مصنوعی هستند، حال میتواند به طور کامل مصنوعی باشد یا جزیی، بریج باشد، تاج دندان باشد یا لمینیت. هر یک از این موارد روش سفید کردن خاص خود را دارند. یک دندان پورسلینی نمیتواند روشن تر از زمانی گردد که دندان ساخته شده، اما لکه ها و رنگ رفتگی هایی که در طول زمان ایجاد شده قابل زدودن می­باشد.

خمیر دندان لمینت

تمامی خمیر دندان ها به عنوان سفید کننده ی دندان عمل می­کنند. خمیر دندان های سفیدکننده، اگرچه لکه ها و رنگ رفتگی ها را از بین میبرند، با این حال بر روی دندان های پورسلینی تاثیر مشابهی با آنچه بر روی دندان های عادی میگذارند، ندارند. برای دندان پورسلینی که به صورت دایمی در نواحی پل ها و تاج دندان و روکش­ها درست شده، خمیردندان عادی بهترین روش زدودن لکه­ها می­باشد. خمیردندان جهت از بین بردن قهوه، تنباکو، چایی، یا سایر مواد غذایی که می­توانندرنگ دندان را تغییر دهند، طراحی شده است. استفاده از خمیردندان و مسواک معمولا بهترین روش ثابت نگه داشتن رنگ یک دندان پورسلینی می­باشد.

لمینت دندان با تمیزکننده­ی دندان مصنوعی پروتک

تمیزکننده­­ی پروتک برای دندان­های پورسلینی­ای به کار گرفته می­شود که قابل برداشتن هستند. تمیزکننده­ی دندان مصنوعی پروتک به وسیله­ی غوطه ور کردن آن در محلول به مدت حداقل 30 دقیقه در روز مورد استفاده قرار می­گیرد، اگرچه توصیه می­شود که دندان مصنوعی در تمام طول مدت شب در محلول نگه داشته شود. این کار لکه­های قهوه، چایی و نیکوتین را از بین می­برد، همچنین پاتوژن­های احتمالی که می­توانند موجب مریضی در پوشش­ها گردند را حذف می­کند. قبل از برگرداندن دندان مصنوعی به دهان، باید تمیزکننده را به ظور کامل از آن زدود.

لمینت دندان با تمیزکننده­­ی مافوق صوتی

تمیزکننده­های اولتراسونیک، نظیر آن­هایی که با شارپرتک (sharpertek) ساخته می­شوند، می­توانند جهت تمیز کردن جواهرات و لنزهای تماسی مورد استفاده قرار بگیرند، اما این محصول برای تمیز کردن دندان­های مصنوعی نیز به کار گرفته می­شود. از آنجایی که در این روش باید دندان مصنوعی را درون دستگاه قرار داد، تنها می­توان آن را برای دندان­های پورسلینی درآوردنی به کار گرفت. تمیزکننده­ی اولتراسونیک تمامی اجزای دندان مصنوعی را تمیز می­کند، که می­تواند نسبت به در آب خواباندن (ساب مرژن) و مسواک برتری داشته باشد چرا که در آن روش­ها احتمالا قسمت­های صعب­الوصول تمیز نگردد. تمیزکننده­های اولتراسونیک (مافوق صوتی)، باکتری­ها را همانند لکه­ها و غذاهای باقی مانده، از بین می­برد.

----------------------------------------------------------------------------------------

چگونه با لمینت آن اسمایل یا طرح لبخند داشته باشیم

آیا همچنان به دنبال یک گزینه­ی مناسب و به صرفه برای سفید کردن دندان­هایتان می­گردید؟ در طرح لبخند از دندان­های شما قالب گرفته می­شود و به آسانی بر روی دندان شما شکل می­گیردتا سریعا به شما دندان­های سفیدی تحویل دهد. این روش می­تواند گزینه­ی عالی برای افرادی باشد که دندان­هایشان به شدت جرم گرفته و سفید کننده­ها در درمان آن ناموفق بوده­اند.

در اینجا یک راهکار گام به گام در مورد نحوه­ی داشتن طرح لبخند ارایه شده است.

چندین یادداشت در مورد اینکه آیا طرح لبخند برای شما مناسب است یا نه مطالعه کنید. شما میتوانید یادداشت­هایی از مشتریان و افرادی که این روش را امتحان کرده­اند مطالعه کنید نه آن­هایی که از سوی شرکت­های ارایه دهنده­ نظیر smilefacts.com یا backstage.com هستند.

هرگونه مشکل فعلی که احتمالا با دندان­هایتان دارید را رفع کنید. دندان­های افتاده یا چیپ (تراشه) های بزرگ در فرآیند قالب­گیری خود را نشان می­دهند. قبل از اینکه برای اسنپ آن اسمایل (طراحی لبخند) اقدام کنید محل قرارگیری دندان هایتان را اصلاح کنید، این امر به این دلیل مهم است که طرح لبخند شما مستقیما از دندان های فعلیتان شکل میگیرد.

یک دندانپزشک که برای اجرای این پروسه مورد تایید قرار گرفته را در محل زندگیتان شناسایی کنید. برای پیدا کردن یک دندانپزشک در ناحیه­ی خودتان، به سایت Snaponsmile.com سر بزنید و از گزینه­ی "یافتن یک دندانپزشک" استفاده کنید. می­توانید جستجوی خود را بر اساس ایالت یا کلیدواژگان ترتیب دهید.

یک قرار ملاقات برای نصب روکش طرح لبخند یا اسنپ آن اسمایل خود تنظیم کنید. این روند به نسبت سریع است اما بعضی دندانپزشک­ها به سختی برای چند ماه بعد وقت می­دهند. زمان­بندی یک قرار ملاقات از مدت­ها قبل همیشه ایده­ی درستی است.

به قرار دندانپزشکی خود بروید و طرح لبخند خود را بگذارید. پس از اینکه کارتان تمام شد، از اینکه دستورالعمل­های مراقبتی را به درستی و تمام و کمال انجام می­دهید اطمینان حاصل کنید تا طرح لبخند شما در شرایط مناسبی قرار بگیرد.

-----------------------------------------------------------------------------------------

تفاوت بین روکش­ها (caps) و لمینیت­ها (veneers)

لمینت­ها و روکش­ها راه حل های دندانپزشکی هستند که معمولا از سوی بیمارانی که هر دوی آن­ها را تجربه نکرده­اند، اشتباه گرفته می­شود. اگرچه لمینت­ها و روکش­ها (که غالبا crown نامیده می­شوند) مشابه­اند، با این حال تفاوت­های قابل توجهی بین این دو وجود دارد.

سطح پوشش لمینت دندان

لمینت­ها تنها سطح رویی دندان را می­پوشانند. روکش­ها جهت پر کردن تمامی دندان ساخته شده­اند.

موارد استفاده لمینت دندان

لمینت­ها برای مقاصد زیبایی و در راستای ایجاد یک لبخند سفید و کامل مورد استفاده قرار می­گیرند، در حالی که روکش­ها (اگرچه موجب ارتقای زیبایی می­شوند) برای مقاصد سلامت دندان به کار گرفته می­شوند، نظیر حفره­های عمیق، دندان­های شکسته یا ترک­های عمیق.

مواد لمینت دندان

بیشتر لمینت­ها (veneer) از پورسلین ساخته شده­اند، با این حال روکش­های کامپوزیتی رزینی که باریک­ترند و مقاومت کمتری دارند هنوز هم مورد استفاده قرار می­گیرند. روکش­ها از فلز، فلز پوشیده شده از پورسلین یا سرامیک ساخته شده­اند.

پایداری لمینت دندان

بر اساس گزارش سازمان دندانپزشکی آمریکا، روکش­ها (caps) از مواد مقاوم­تری نسبت به لمینت­ها ساخته شده­اند. لمینت­ها، لمینت­های کوچکی از جنس پورسلین هستند که احتمال شکستگی یا تراشیده شدن آن­ها در زیر فشار وجود دارد (البته این امر به میزان قدرت و مقاومت مواد پیوندی استفاده شده بستگی دارد)، در حالی که روکش­ها بسیار قوی و پایدارند.

حساسیت دندانی لمینت

بیمارانی که از لمینت استفاده می­کنند، پس از معالجه حساسیتی را تجربه نخواهند کردیا میزان حساسیت بسیار اندک خواهد بود، در حالیکه بر اساس ADA (سازمان دندانپزشکی آمریکا) این احتمال وجود دارد که روکش­ها موجب حساسیت نسبت به گرما و سرما شوند، به گونه­ای که برای چند هفته پس از معالجه ممکن است ناراحت کننده باشد.

نشت و پوسیدگی لمینت دندان

از آنجایی که لمینت­ها نازک­اند و تنها به عنوان یک ماسک بر روی دندان کار گذاشته می­شود، احتمال نشتی در آن­ها بیشتر از روکش­ها می باشد، چرا که روکش­ها به طور کامل جلوی احتمال نشتی را می­گیرند.روکش­ها (cap) از پوسیدگی جلوگیری می­کنند، در حالی که لمینت­ها نمی­توانند جلوگیری از پوسیدگی یا جلوگیری از تکرار آن را تضمین نمایند.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Brace ها در مقایسه با لمینت ها (veneer)

هیچ سوالی در مورد احتمال نیاز شما به تغییر ظاهر دندان­هایتان وجود ندارد. اگرچه این سوال در مورد نوع روش مورد اتخاذ وجود دارد. اگر شما brace ها را انتخاب کنید، براکت­های فلزی به دندان متصل می­شوند. یک سیم فلزی انعطاف پذیر در درون براکت-ها قرار داده شده و نوارهای پلاستیکی کوچکی بر روی براکت-ها گذاشته شده­اند تا سیم ها را در محل خود نگه دارند. در صورت استفاده از brace، شما باید بیش از یک سال منتظر بمانید تا نتیجه مطلوبتان را مشاهده کنید. با این حال، گزینه­ی دیگری نیز وجود دارد. لمینت­هایی که لمینت­های دندانپزشکی نیز نامیده می­شوند، با روکش­های پورسلینی و لمینت­های پورسلینی دندانپزشکی نیز ظاهر را ارتقا می­بخشند. برخلاف braceها، لمینت ها از یک ماده­ی سفارشی ساخته شده که دندان را می­پوشاند. در نتیجه جای هیچ معطلی وجود ندارد. قبل از اینکه در مورد این موضوع تصمیم­گیری کنید که کدام روش برای دندان­هایتان بهترین است، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 لمینت دندان و مزایای brace ها

Brace ها فلزی نگدارنده یا ترازهایی تمیز هستند. Brace مشکلاتی نظیر شکاف ها، فضای نامساوی و دندان­های متراکم و روی هم را درمان می­کنند. آن­ها همچنین اوربایت را نیز اصلاح می­کنند.بیماران می­توانند رنگ هایی غیر از رنگ نقره ای سنتی را انتخاب کنند، به عنوان مثال، شما می­توانید brace هایی تمیز و سرامیکی داشته باشد که رنگ مشابه دندان­هایتان دارد یا از رنگ طلایی استفاده کنید. به علاوه، brace ها، نظیر braceهای زبانی، پشت دندان کار گذاشته می­شوند و قابل مشاهده نیستند. نگه دارنده­های نامریی قابل برداشتن هستندو می­توانند بدون محدودیت، به هنگام خوردن، آشامیدن یا حرف زدن پوشیده باشند.

لمینت دندان و معایب brace ها

بیماران چندین قرار ملاقات دندانپزشکی را تحمل میکنند تا از پیشروی مداوا طبق برنامه اطمینان حاصل کنند. همچنین میتوانند تغییرات سریع یا آهسته ای را که به صورت پیوسته در حال رخدادن است را تحمل کنند. اگر به دنبال نتیجه ی فوری هستید، احتمالا brace ها بهترین گزینه ی شما نباشند. بیمارانی که از brace استفاده میکنند، پروسه ی درمانی بیش از یک سال را تحمل میکنند. میتواند در غذا خوردن اختلال به وجود آورد. به عنوان مثال، غذاهایی نظیر شکلات وجود دارد که نمیتوانید بخورید. گذاشتن brace ها میتواند مشکلات خودآگاهی را نیز به وجود آورد.

مزایای لمینت های سرامیکی

در سه جلسه دندانپزشکی، بیماران میتوانند به نتیجه مطلوب خود برسند. لمینت ها شکاف ها، دندان های غیر همسان، غیر منتظم و درآمده را میپوشاند. آنها همچنین رنگ رفتگی دندان که به وسیله ی دارو ایجاد میشود، قسمت پر شده و کانال ریشه ی دندان را مخفی میکنند. در نهایت دندان های شکسته یا تراشیده شده به وسیله لمینت ها مخفی میشوند. از دیگر مزیت آن ها این است که در مقابل رنگ رفتگی مقاومت میکند و تا 10 سال پابرجا میماند.

معایب لمینت ها

دندان شما هیچ وقت مثل سابق نخواهد شد. دندان پزشک ها نیم میلی متر از مینای دندان را برمی­دارند به گونه ای که چسب آن میتواند به دندان متصل شود. دندان مجددا شکلگیری می­شود، به گونه ای که روکش­ها بتوانند در جای خود قرار بگیرند. بنابراین بیماران باید برای همیشه به این روش درمانی پایبند بمانند.به دلیل فقدان مینای دندان و تغییر شکل احتمال پوسیدگی وجود دارد. قیمت همیشه یک فاکتور است. ممکن است یک دندان چندید هزار دلار هزینه بردارد تا روکش شود.

ملاحظات در نصب لمینت ( لامینت) دندان

بیمارانی که brace دارند، باید پس از هر وعدع­ی غذایی یا اسنک مسواک بزنند. اگر brace دارید باید از سیب، نان شیرینی و پاپ کورن اجتناب کنید. این مراقبت های خاص برای بیمارانی که لمینت دارند مورد نیاز نیست، هرچند لمینت ها در صورت ترک برداشتن یا تراشیده شدن، قابل درست شدن نیستند. کسانی که دندان­هایشان را به هم می­سابند نباید از لمینت ها استفاده کنند چرا که در نهایت ترک بر می دارد یا تراشیده میشود